Strona głównaRodzinaW Europie Wschodniej często mieszkamy z rodzicami

W Europie Wschodniej często mieszkamy z rodzicami

70 % Polaków w wieku 18-29 lat wciąż mieszka z rodzicami. Co czwarta osoba nigdy się od nich nie wyprowadzi. Takie wyniki przyniosło pierwsze przekrojowe badanie „Jak mieszkamy?”, przeprowadzone przez TNS AISA na zlecenie GE Money Bank.
Osoby dorosłe (18-65 lat) w większości nie mieszkają z rodzicami. Spośród tej grupy wiekowej jednak w Czechach, na Węgrzech i w Rumunii, co piąta dzieli mieszkanie ze swoimi rodzicami. W wypadku Polski i Rosji jest to co czwarta osoba.

Odsetek dorosłych mieszkających z rodzicami wraz z wiekiem stopniowo maleje. W Polsce 70%, a w Rosji 56% młodych ludzi w wieku 18-29 lat mieszka z rodzicami. W krajach tych z rodzicami mieszka ponad 25% 40-latków.

Młodzi ludzie z Czech i Węgier szybciej stają się niezależni – ponad połowa osób
w wieku 18-29 lat nie mieszka z rodzicami. W Rosji jest to 44% młodych ludzi. Gdy rozważamy kategorię osób po 40 roku życia, różnice pomiędzy państwami objętymi tym badaniem zaczynają zanikać. Spośród mieszkańców wszystkich krajów powyżej 40 roku życia, około 10% mieszka w łączonych gospodarstwach domowych.

Przeciętny wiek, w którym przestajemy mieszkać z rodzicami to 23 lata w Czechach, na Węgrzech i w Rosji oraz 24 lata w Polsce i Rumunii. Widoczna jest stopniowa tendencja do wcześniejszego usamodzielniania się. Obecni 50- i 60-latkowie deklarują, że przestali mieszkać z rodzicami w wieku 25 lat (24 lat na Węgrzech).

Osoby 30-letnie opuściły domy rodzinne w wieku 23 lat (22 w Rosji, 24 w Rumunii),
a ludzie w przedziale wiekowym 18-29 lat zwykle opuszczają dom rodzinny w wieku 21 lat.

We wszystkich badanych państwach (Polska, Czechy, Węgry, Rumunia i Rosja) dominującym typem mieszkań są mieszkania prywatne.

Wynajmowanie mieszkania lub domu jest najpowszechniejsze w Czechach i Rosji, gdzie co czwarta osoba dorosła wynajmuje swoje mieszkanie lub dom. W Rumunii jest to co piąty, na Węgrzech co dziesiąty dorosły człowiek. W Polsce tylko 7% populacji ludzi dorosłych wynajmuje mieszkanie.

We wszystkich krajach potwierdza się następująca reguła – wraz z wiekiem, odsetek osób wynajmujących mieszkanie lub dom spada. Wynajmowanie jest typowe dla młodych, natomiast mieszkanie w prywatnym mieszkaniu lub domu jest charakterystyczne dla starszego pokolenia.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy