Strona głównaRodzinaWsparcie rodziny i przyjaciół - jeden z najskuteczniejszych leków

Wsparcie rodziny i przyjaciół - jeden z najskuteczniejszych leków

Jeśli masz grono sprawdzonych przyjaciół, szybciej pokonasz chorobę czy wrócisz do zdrowia po zabiegu chirurgicznym.
Wsparcie rodziny i przyjaciół - jeden z najskuteczniejszych leków [© drubig-photo - Fotolia.com] Do takich wniosków doszli badacze z University of Texas Medical Branch w Galveston analizujac dane dotyczące 120 tysięcy pacjentów. Jeśli chodzi o rehabilitację, leki to nie wszystko - odpowiednie wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół pomaga w szybszym odzyskaniu pełni sił i wcześniejszym powrocie do domu ze szpitala. Dotyczy to różnych problemów zdrwotonych - odnosi się np. do hospitalizacji z powodu urazu, czy .

„Kiedy ktoś nie ma wsparcia rodziny i przyjaciół, potrzebuje wiecej czasu, by wrócić do domu. Pomoc ze strony bliskich może prowadzić do szybszego odzyskania zdrowia i lepszej jakości życia. Nasze badanie jest jednym z pierwszych, które sprawdzają poziom wpływu wsparcia społecznego na długość ", mówi Zakkoyya Lewis, współautorka badań z UTMB.

Na podstawie informacji uzyskanych od pacjentów dotyczących wsparcia społecznego w okresie hospitalizacji stwierdzono, że ci, którzy mogą liczyć na niewielką pomoc ze strony rodziny lub przyjaciół, pozostawali w szpitalu dłużej niż oczekiwano i niż ci, u których boku dzielnie stali bliscy.

W szczególności prawdopodobieństwo krótszych było niższe w przypadku wszczepienia , , czy udarów.

Jeśli ktoś nie ma wsparcia społecznego rodziny i przyjaciół, potrzebuje więcej czasu, by wrócić do domu po pobycie w szpitalu, mówią autorzy badań.
Wyniki badań są dostępne w Archives of Physical Medicine and Rehabilitation.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

SIEDEM + PIĘĆ =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X