Strona główna Rodzina Artykuły

Adwokat nie zawsze konieczny. Kiedy można zwrócić się do radcy?

© emiliau - Fotolia.comChociaż radca prawny jest zawodem znanym, w Polsce często bywa mylony z zawodem doradcy prawnego, który nie może brać udziału w bezpośrednich sprawach. Tymczasem obecnie uprawnienia radców i adwokatów prawie niczym się nie różnią i radca może nas reprezentować w sprawach majątkowych, rodzinnych i ubezpieczeniowych.

więcej »

Czy kiedyś dzieci były szczęśliwsze?

©  stefcervos - Fotolia.comBudowanie „baz”, przesiadywanie na trzepaku, zabawa w chowanego – tak jeszcze niedawno dzieci spędzały czas na podwórkach. A teraz? Zdaniem 64 proc. Polaków maluchy zostają w domach, gdzie wolą grać w gry lub oglądać tv. Większość rodziców i dziadków współczesnych maluchów z rozrzewnieniem wspomina czasy dzieciństwa, uważając, że kiedyś dzieci były szczęśliwsze – wskazuje badanie TNS Polska.

więcej »

Opieka nad wnukami sprzyja zdrowiu, o ile nie jest zbyt częsta...

© Schmidt - Fotolia.comMłodzi rodzice nierzadko przyznają, że dziadkowie to prawdziwy skarb, jeśli chodzi opiekę nad dziećmi. Ilość żłobków i przedszkoli jest niewystarczająca, a poza tym niektóre pociechy dość często chorują i wymagają domowej opieki, co z kolei koliduje z zawodowymi obowiązkami rodziców. Powszechnie wiadomo, że dziadkowie to najlepsza „instytucja opiekuńcza" dla wnuków, ale czy takie zadanie jest dobre dla nich samych? Badania dowodzą, że raczej tak, choć nie może to być „pełnoetatowe zajęcie"...

więcej »

Jak zdobyć należny spadek? O zachowku słów kilka

© JPC-PROD - Fotolia.comZdarza się, że zmarły członek rodziny nie wymienia nas w testamencie. Czy wszystko jednak stracone? W dalszym ciągu mamy szansę na otrzymanie części jego majątku, w czym pomóc nam może tzw. zachowek. To jeden z kontrowersyjnych, ale przy tym mało znanych aspektów dziedziczenia. Na czym polega zachowek i ile można zyskać?

więcej »

Jak ważni są dziadkowie - najsłynniejsze cytaty

© Ana Blazic Pavlovic - Fotolia.comOd jakiegoś czasu obserwujemy proces atomizacji rodzin, mówią socjologowie. Współczesny styl życia wiąże się dążeniem do niezależności i zwiększoną mobilnością, co ma wpływ na fizyczne, a także emocjonalne oddalenie od domu rodzinnego. W efekcie coraz rzadziej w jednym gospodarstwie domowym żyją rodziny wielopokoleniowe. Niegdyś dziadkowie mieli zwykle bezpośredni kontakt z wnukami, dziś dość często spotykają się z nimi od święta. Tymczasem rola najstarszych członków rodziny jest trudna do przecenienia, co widać w wielu aspektach kulturowych. Poniżej przedstawiamy słynne cytaty o dziadkach.

więcej »

Zastępstwo procesowe - co trzeba wiedzieć

© Sergey Nivens - Fotolia.comSprawa w sądzie? Dla kogoś, kto ma mgliste pojęcie o prawie i mało czasu w zanadrzu może być to duży problem, zwłaszcza że takim sytuacjom często towarzyszy stres związany z przeprawą przez gąszcz przepisów i osobistym zaangażowaniem. W takiej sytuacji przydać może się tzw. zastępstwo procesowe. Na czym ono polega? Jak wygląda w praktyce?

więcej »

Czy zachowek jest zgodny z Konstytucją?

© Butch - Fotolia.comZachowek, jest instytucją prawa cywilnego, spełniającą w szczególności funkcję zabezpieczającą, mającą na celu uchronić najbliższą rodzinę spadkodawcy przed rozporządzeniem przez spadkodawcę całym majątkiem na rzecz osoby lub osób nie znajdujących się w najbliższym kręgu rodziny spadkodawcy. Jednak czy instytucja zachowku jest zgodna z ustawą zasadniczą?

więcej »

Zmiana nazwiska za granicą a polski USC

© sagaj - Fotolia.comZofia w 1980 roku wyjechała do Wielkiej Brytanii, wyszła za mąż za obywatela tegoż państwa i przyjęła jego nazwisko. W 1987 roku rozwiodła się, rok później ponownie wyszła za mąż, jednak pozostała przy nazwisku pierwszego męża. Oba śluby jak i rozwód miały miejsce na terenie Zjednoczonego Królestwa. Żadnego z tych zdarzeń nie zarejestrowała w urzędzie stanu cywilnego w Polsce. Z biegiem lat dowód osobisty i paszport polski Zofii straciły ważność. Jedynym dokumentem, jakim na dzień dzisiejszy posługuje się Zofia jest brytyjski paszport, w którym Zofia widnieje jako Sophie. Zofia nie spodziewała się jakie czekają ją kłopoty po powrocie do kraju.

więcej »

Polacy: dobra rodzina to sukces życiowy

© Monkey Business - Fotolia.comPonad połowa Polaków ma poczucie, że co najmniej w znacznej mierze osiągnęła życiowy sukces - wynika z sondażu CBOS. Ośmiu na dziesięciu Polaków ma poczucie, że przynajmniej w pewnej mierze odniosło w życiu sukces, w tym niemal co szósty twierdzi, że osiągnął go w pełni. Także co szósty nie ocenia dobrze swoich osiągnięć, uważając, że nie odniósł sukcesu nawet choćby w niewielkiej mierze.

więcej »

Ryzyko rozwodu wzrasta, gdy dzieci opuszczają dom

© Kurhan - Fotolia.comPo latach skupiania się na wychowywaniu dzieci, niektóre pary zatracają romantyzm w małżeństwie i decydują się na rozstanie.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15]


Polecamy Umierać po ludzku Kobiety.net.pl Aktywni 50+ Poradnik-zdrowia.pl Oferty pracy