Strona główna Rodzina Artykuły

Jak zdobyć należny spadek? O zachowku słów kilka

© JPC-PROD - Fotolia.comZdarza się, że zmarły członek rodziny nie wymienia nas w testamencie. Czy wszystko jednak stracone? W dalszym ciągu mamy szansę na otrzymanie części jego majątku, w czym pomóc nam może tzw. zachowek. To jeden z kontrowersyjnych, ale przy tym mało znanych aspektów dziedziczenia. Na czym polega zachowek i ile można zyskać?

więcej »

Jak ważni są dziadkowie - najsłynniejsze cytaty

© Ana Blazic Pavlovic - Fotolia.comOd jakiegoś czasu obserwujemy proces atomizacji rodzin, mówią socjologowie. Współczesny styl życia wiąże się dążeniem do niezależności i zwiększoną mobilnością, co ma wpływ na fizyczne, a także emocjonalne oddalenie od domu rodzinnego. W efekcie coraz rzadziej w jednym gospodarstwie domowym żyją rodziny wielopokoleniowe. Niegdyś dziadkowie mieli zwykle bezpośredni kontakt z wnukami, dziś dość często spotykają się z nimi od święta. Tymczasem rola najstarszych członków rodziny jest trudna do przecenienia, co widać w wielu aspektach kulturowych. Poniżej przedstawiamy słynne cytaty o dziadkach.

więcej »

Zastępstwo procesowe - co trzeba wiedzieć

© Sergey Nivens - Fotolia.comSprawa w sądzie? Dla kogoś, kto ma mgliste pojęcie o prawie i mało czasu w zanadrzu może być to duży problem, zwłaszcza że takim sytuacjom często towarzyszy stres związany z przeprawą przez gąszcz przepisów i osobistym zaangażowaniem. W takiej sytuacji przydać może się tzw. zastępstwo procesowe. Na czym ono polega? Jak wygląda w praktyce?

więcej »

Czy zachowek jest zgodny z Konstytucją?

© Butch - Fotolia.comZachowek, jest instytucją prawa cywilnego, spełniającą w szczególności funkcję zabezpieczającą, mającą na celu uchronić najbliższą rodzinę spadkodawcy przed rozporządzeniem przez spadkodawcę całym majątkiem na rzecz osoby lub osób nie znajdujących się w najbliższym kręgu rodziny spadkodawcy. Jednak czy instytucja zachowku jest zgodna z ustawą zasadniczą?

więcej »

Zmiana nazwiska za granicą a polski USC

© sagaj - Fotolia.comZofia w 1980 roku wyjechała do Wielkiej Brytanii, wyszła za mąż za obywatela tegoż państwa i przyjęła jego nazwisko. W 1987 roku rozwiodła się, rok później ponownie wyszła za mąż, jednak pozostała przy nazwisku pierwszego męża. Oba śluby jak i rozwód miały miejsce na terenie Zjednoczonego Królestwa. Żadnego z tych zdarzeń nie zarejestrowała w urzędzie stanu cywilnego w Polsce. Z biegiem lat dowód osobisty i paszport polski Zofii straciły ważność. Jedynym dokumentem, jakim na dzień dzisiejszy posługuje się Zofia jest brytyjski paszport, w którym Zofia widnieje jako Sophie. Zofia nie spodziewała się jakie czekają ją kłopoty po powrocie do kraju.

więcej »

Polacy: dobra rodzina to sukces życiowy

© Monkey Business - Fotolia.comPonad połowa Polaków ma poczucie, że co najmniej w znacznej mierze osiągnęła życiowy sukces - wynika z sondażu CBOS. Ośmiu na dziesięciu Polaków ma poczucie, że przynajmniej w pewnej mierze odniosło w życiu sukces, w tym niemal co szósty twierdzi, że osiągnął go w pełni. Także co szósty nie ocenia dobrze swoich osiągnięć, uważając, że nie odniósł sukcesu nawet choćby w niewielkiej mierze.

więcej »

Ryzyko rozwodu wzrasta, gdy dzieci opuszczają dom

© Kurhan - Fotolia.comPo latach skupiania się na wychowywaniu dzieci, niektóre pary zatracają romantyzm w małżeństwie i decydują się na rozstanie.

więcej »

Małżeństwa gejów i lesbijek zrównane z małżeństwami heteroseksualnymi (w USA)

©  Lisa F. Young - Fotolia.comSąd Najwyższy USA wydał przełomowy wyrok, zgodnie z którym rządy federalne, w stanach, w których małżeństwa homoseksualne są legalne, powinny zrównać prawa tych związków z prawami małżeństw heteroseksualnych.

więcej »

Dziadkowie i wnuki: wzajemnie uczą się od siebie

© godfather - Fotolia.comŚwiat sie starzeje. Długość życia wzrasta. W krajach rozwiniętych urodzeni po 2000 roku może mogą liczyć na dożycie 100 lat. Taki status quo oznacza, że współczesne dzieci mają okazję do poznawania nie tylko dziadków, ale i pradziadków, dzięki czemu zmieniają się relacje w rodzinie. Najstarsi mają więcej czasu na interakcje z najmłodszymi członkami familii, co przydaje obopólnych korzyści.

więcej »

Przemoc w rodzinie powodem do rozwodu

© JPC-PROD - Fotolia.comPolacy coraz częściej akceptują rozwody – wynika z sondażu CBOS. Mimo to, zjawisko nadal budzi wiele kontrowersji. Zwolennicy rozwodów stanowią jednak już grupę dwukrotnie większą liczebnie niż ich przeciwnicy. Jako argument do wystąpienia o rozwód Polacy najczęściej wymieniają brutalne traktowanie członków rodziny przez jednego z małżonków, opuszczenie rodziny oraz alkoholizm męża lub żony.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15]


Polecamy Umierać po ludzku Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych eGospodarka.pl Pola Nadziei Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X